Zasady gry Sudoku

Zasady gry Sudoku są niezwykle proste. Kwadratowa plansza jest podzielona na dziewięć identycznych kwadratów 3 x 3 - w każdym z nich znajduje się dziewięć komórek.

zasady1

Twoim zadaniem jest wypełnienie wszystkich komórek planszy cyframi od 1 do 9. W każdym wierszu i każdej kolumnie dana cyfra może występować jedynie raz.

zasady2

Podobnie w każdym z dziewięciu kwadratów 3 x 3 - cyfry nie mogą się powtarzać.

zasady3

Jak rozwiązywać Sudoku?

Aby rozwiązać łamigłówkę Sudoku nie musisz zgadywać poszczególnych cyfr - wystarczy, że będziesz postępować zgodnie z prostymi zasadami logiki. Na przykładzie planszy gry Sudoku numer 1121552 przedstawimy Ci kilka podstawowych wskazówek, dzięki którym szybciej rozwiążesz pierwsze łamigłówki. Zapoznaj się z nimi pamiętając o wyżej opisanych zasadach Sudoku.

Poniższy obrazek to wycinek rzędu kwadratów 3 x 3 z przykładowej planszy. Kwadrat po lewej stronie zawiera w trzecim wierszu cyfrę 1. Kwadrat po prawej stronie zawiera cyfrę 1 w pierwszym wierszu. Ponieważ, jak wiemy z zasad Sudoku, w każdym wierszu dana cyfra może występować tylko raz, cyfra 1 nie może znaleźć się w żadnej innej komórce w pierwszym i trzecim wierszu. Wiemy także, że każdy kwadrat 3 x 3 musi zawierać wszystkie cyfry, dlatego cyfrę 1 musimy wstawić również w środkowym kwadracie. Jedyna komórka tego kwadratu, w której można to zrobić, została wyróżniona na obrazku.

zasady4 

Często zachodzi konieczność łączenia informacji jednocześnie z kwadratów 3 x 3, wierszy i kolumn. Poniższy wycinek obrazuje sytuację, w której cyfra 9 może zostać umieszczona tylko w jednym miejscu w kwadracie. Miejsce to zostało wyróżnione na obrazku. 

zasady5 

Spójrzmy wreszcie na obraz całej planszy. Na pierwszy rzut oka nie widać, że w wyróżnionej komórce możemy zapisać tylko jedną cyfrę. Rozważmy warianty, które musimy tutaj odrzucić: cyfry 1, 5, 6, 7 i 8 znajdują się już w kwadracie 3 x 3; cyfry 2 i 9 nie mogą być wstawione z uwagi na ich obecność w tym samym wierszu; cyfra 3 również nie może być zapisana, bo występuje już w tej samej kolumnie. Jedyną możliwością dla tej komórki jest cyfra 4.

zasady6 

Każda poprawnie wypełniona komórka stanowi klucz do rozwiązania kolejnych, niewypełnionych komórek i tym samym całej planszy gry Sudoku.

Powyższe zasady i wskazówki wystarczą Ci do rozwiązania łatwiejszych plansz Sudoku i będą przydatne do mierzenia się z planszami na wyższych poziomach. Pamiętaj, że nie powinieneś zgadywać - na planszy masz zapisane wszystkie informacje, których potrzebujesz, by ukończyć grę. Z biegiem czasu i z każdą następną grą zbudujesz swój własny zestaw narzędzi logicznych, które pozwolą Ci na sprawniejsze i szybsze rozwiązywanie kolejnych, trudniejszych łamigłówek.